Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Évente lehulló koronák

Évente lehulló koronák

Zalai Hírlap Online  2009.02.19. 15:35

Zalaegerszeg - Ebben az időszakban elhullatják fejdíszüket a gímszarvasbikák. A természet e ciklikus változását azonban nem kívánt jelenség kíséri. Illegális gyűjtők jelennek meg a zalai erdőkben.

E vissza-visszatérő időszak így aztán gondokat is hoz magával. Egyrészt a területen vadászatra jogosultaknak, továbbá a vadas területeken átvezető utakon közlekedőknek, akik veszélybe kerülhetnek. Összetört kocsik, rossz esetben sérülések kísérhetik az utakon áttörő, nagy létszámú szarvasbikacsapatok rohamát. A vadásztársaságoknak mindebből vitájuk támadhat, hiszen kár éri mindkét oldalt. Sérülnek, sokszor elpusztulnak a nagy értékű állatok, közben feléled az ellenséges érzület, romlik a vadászat társadalmi megítélése.

A napokban Néber Szilveszter, a Zala Megyei Vadász Szövetség fővadásza két baleset kapcsán hívta fel figyelmünket a jelenségre. A közelmúltban a 71-es úton egy autós még meg tudott állni egy áthaladó szarvasbika előtt. Aztán özönlött a többi, összetörve az álló kocsi oldalát, behorpasztva a tetejét is, miközben átugrották. A múlt héten pedig a baki tetőn egy hölgy vezető találkozott jelentősebb létszámú gímszarvassal, s azon túl, hogy a kocsiját szintén összetörték, még szerencséje is volt. A több mázsás állatok betörték a szélvédőt is, de a vezető szerencsére nem sérült meg. 


Nagy Miklós és Takács Árpád hivatásos vadászok a napokban talált agancsokat mutatnak: engedély nélkül nem szabad gyűjteni
Fotó: Pezzetta Umbeto

- Napközben a szarvasbikák a sűrűben, védett helyeken, rudlikba (csapatokba) összeverődve pihennek. Egy-egy ilyen csoport 30-40, de van úgy, hogy akár 100-nál is több állatból áll. Ha nappal előjönnek, nem a saját jószántukból teszik, hanem azért, mert hajtják őket. Agancsgyűjtők jelentek meg az erdőkben. Előfordul, hogy máshonnan is ideutaznak az agancsért, de nyilván a helyiek is kilátogatnak az erdőkbe gyűjtögetni. Sőt, olyan durva módszerrel is találkoztunk, hogy a vadcsapáson a szarv magasságában dróthuzalt feszítettek ki a fák között, majd meghajtották a területetet, hogy hulljon a menekülő állatok agancsa - közölte a fővadász.

Néber Szilveszter elmondta, a hullott agancs is az adott területen vadászatra jogosult - társaság - tulajdona, engedély nélkül felszedni nem szabad, aki ezt teszi, tulajdonképpen lopást követ el. De ennél jóval nagyobb kárt is okoz a vad megzavarásával, és az említett közlekedési veszélyhelyzetek előidézésével. S hogy miért gyűjtik? Állítólag az agancs kilójáért 2-3 ezer forintot adnak bizonyos helyeken. Dísztárgyak, késnyelek, kulcstartók, székek készülnek belőle, de állítólag a Távol-Keletre is kikerülnek, ahol potencianövelő étrendkiegészítőt gyártanak belőle.

A társaságok hivatásos vadászainak egyik feladata a hullott agancs összegyűjtése, melyekből meg tudják becsülni a területükön élő vadállomány életkorát, minőségét.

- Csoportosan összeállnak, egy-két kutyát is visznek. Ugyanazt csinálják, mintha hajtóvadászat lenne. Leállják az erdőket, és négy-öt ember megy, hajszolják a vadat. Nekihajtják kerítéseknek, a kordondrótnak, ha kiugratják a vadat a közútra, karambolt okoznak. Ez mind illegális tevékenység. Csak az gyűjthet, akinek a társaság erre engedélyt ad. A terület ellenőrzésével próbálunk védekezni az illegális agancsgyűjtés ellen, több-kevesebb sikerrel. Tegnap is láttam a területen, hogy hárman mennek, és hét bika menekült előlük. Csak messze voltak, észrevettek, elfordultak - mondta el legfrissebb tapasztalatát Takács Árpád, a Szévíz-Völgyi Vadásztársaság hivatásos vadásza. 



A gímszarvasbikák minden évben elhullatják és újranövesztik súlyos agancsukat. Az időjárástól függően februártól március végéig is eltarthat az agancsok lehullása, majd azonnal megkezdődik az új fejdísz növesztése, amely, mint a fővadásztól megtudtuk, körülbelül 120 nap alatt fejeződik be. Éppen a párzás, a bikák közötti harc idejére válik teljessé. A szarvasról dróttal, erőszakkal levert agancs nyomán sérülhet a szarvtő. Az ilyen állat már csak elkorcsosult agancsot fog növeszteni. Sőt, elhullott bikán találtak már olyan nyomot, miszerint a levert szarvval együtt kitört egy koponyadarab is.

Forrás: Zalai Hírlap Online

 

A cíkkben szereplő szakszerűtlen és pontatlan megfogalmazások nem a portál szerkesztőjétől, hanem az eredeti cikk írójától származnak. Átvenni csak változatlan formában van módunk.

Punk János

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség