SAJTÓFIGYELŐ : A nagymacskák védelmével a betegségek terjedése ellen |
A nagymacskák védelmével a betegségek terjedése ellen
Híradó Online 2009.02.19. 15:43
A jaguárok és a többi nagymacska megvédhetik az embereket a jövőbeli, a HIV-hez és madárinfluenzához hasonlatos járványoktól.
Ezt az üzenetet viszik a terepre a képzett „orvos környezetvédők” egy új, az egyik vadvédelmi, nonprofit szervezet és egy oktató kórház között létrejött együttműködés keretében. Közép- és Dél-Amerikában a jaguárokat gyakran „marhagyilkosként” aposztrofálják, és azonnal megölik, amint megpillantják őket. A fajt emellett a hanyatló genetikai egészség miatt is veszély fenyegeti, mivel élőhelyei zsugorodnak, és populációi el vannak vágva egymástól.
„Ha az állatok a vándorlás helyett arra kényszerülnek, hogy egy helyben maradjanak, az állóképességük elvesztéséhez és az egészségi állapot kaszkádszerű romlásához vezet” – mondja Alan Rabinowitz, a nagymacskák vádelmével foglalkozó Panthera csoport vezetője. „Amint a kaszkád effektus beindult, adatok segítségével kimutatható a közvetlen kapcsolat a szomszédos emberi populációkat érintő betegségek növekedésével”.
A csúcsragadozók – mint a jaguár – hanyatlása a zsákmányállatok populációjának növekedéséhez vezethet, mely elősegíti a betegség terjedését. Ezen betegségek némelyike zoonotikus, azaz képes állatról emberre átkerülni. A HIV, a nyugat-nílusi vírus és a madárinfluenza például olyan „újra felbukkanó betegségek, melyek mindig ott voltak a környezetben, ám mostanáig kontroll alatt álltak, és nem terjedtek el az emberi populációkban” – mondja Rabinowitz.
A nagymacskák szélesebb körű védelme részeként, a New York-i székhelyű Panthera együttműködésre lépett a Mount Sinai Medical Center kórházzal, hogy az orvosokat kiképezze azon, az emberi egészséget érintő előnyökről, melyek az állatok megmentéséből adódnak. „A program még csak most formálódik, de nagyon reménykedünk a sikerében” – mondja Paul Klotman az intézmény igazgatója.
A Panthera macskaszakértői tanítanak majd a kórházban, az orvostanhallgatóknak pedig esélyük lesz a világ azon területein kipróbálni tudásukat, ahol az emberek és a vadállatok gyakran kerülnek összetűzésbe. Az új program fő célja a diákokkal jobban megértetni a kapcsolatot az állati és emberi betegségek között – mondja Mary Klotman a kórház kórokozókkal foglalkozó intézetének vezetője.
Az egyedülálló képzéssel felvértezve, a program orvos-környezetvédői ösztönzést nyújtanak majd a helyi lakosoknak a jaguárok elviselésére – mondja Rabinowitz. „Majdnem minden helyi közösségnél, ha megkérdeztük, mire lenne szükségük, a két legfontosabb válasz mindig a jobb oktatás a gyerekeknek, és a jobb egészégi állapot a családoknak volt. A Mount Sinaival kötött megegyezés segíti az egészségügyi kérdést”.
A munka emellett erősítheti azon erőfeszítéseket, melyek célja az úgynevezett genetikai folyosók – védett élőhelyek azon útvonalai, melyek emberek lakta területeken haladnak át és létező vadmenedékeket kötnek össze - létesítése. A Panthera Jaguár Folyosó Kezdeményezése megközelítőleg kilencven külön jaguár populációt kötne össze egy úthálózat segítségével Közép- és Dél-Amerikában. A szervezet Tigris Folyosó Kezdeményezése ugyanezt próbálja kivitelezni Délkelet-Ázsiában.
„A genetikai folyosó kinézhet úgy, mint egy teljes emberi település” – mondja Rabinowitz. „Ám ha egyetlen jaguár vagy tigris át tud jutni ezen a területen egy új, életképes populációhoz, az egyetlen egyed elég ahhoz, hogy fenntartsa a faj, mint egész genetikai sokféleségét”.
Forrás: Híradó Online
|