Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SZAKMAI CIKKEK
SZAKMAI CIKKEK : Egy lámpateszt, a felhasználhatóság szempontjából

Egy lámpateszt, a felhasználhatóság szempontjából

  2009.03.15. 09:49

Kipróbálásra kaptam néhány lámpát még január hónapban. Aztán időhiány és egyéb elfoglaltságok miatt a kipróbálás kicsit tovább tartott, mint gondoltam, hiszen ebben az időben már kevesebb lehetőség is nyílik igazi vadász felhasználás tesztelésére.

A kipróbálásra átvett lámpák a következők:

 

1. Fenix TK20 max. 150 Lumen

 

2. Olight M20 Warrior max. 230 Lumen

3. Olight T10. max. 180 Lumen

Az öngyújtó a méret bemutatását szolgálja.

 

 

 

Mindegyik típus taktikai lámpa elnevezéssel is bír, hiszen számos olyan funkció is tartozik a szolgáltatásba, melynek vadászatban sok szerepe nincs. Elsősorban azért is fogadtam el a tesztre a felkérést, mivel a Vadászati Információs Portál fórumát olvasgatva nagyon sok hozzáértő, szakszerű véleményt olvashattam lámpákról, foncsorokról, ledekről, tápegységekről, hogy izgatott a kérdés: ha az ember ilyen lámpát vesz kézbe, azt mennyire tudja a szenvedélye során használni. Mint néhány évtizede már megfertőzött ember, sok lámpám volt, van is, általában azok közül, amelyek egy vadászboltban, vagy egyéb árusító helyen a szemem elé kerültek. Voltam részese annak, amikor a valamikori piacvezető osztrák/német tulajdonú kereskedelmi cég a katalógusában kínált különböző kereső és fegyverlámpákat. A keresők közül vettem is néhányat, dicséretükre legyen mondva, a mai napig kiválóan működnek, bár régi fényük megkopott, még akkumulátoruk is viszonylag sokáig bírja egy feltöltéssel. Legnagyobb hátrányuk ezeknek a lámpáknak, hogy akár hagyományos, akár halogén izzóval szereltek, fényük nem igazán fehér, ami egy utánkeresés során előny lehetne. Nem beszélve arról, hogy a telepek merülése során fényerejük változó, magyarul folyamatosan csökken. Arról szintén említést lehetne tenni, hogy a legprecízebb használat és gondozás esetén is mindig akkor merül le, amikor a legnagyobb szükség lenne rá. A méreteket pedig ne is említsük, hiszen az akkori technológia megkövetelte a méretes akkumulátort, amelynek a súlya is megvan a méreteihez.

Ezekre a kifogásokra ígért megnyugtató megoldást a fenti lámpák forgalmazója, amikor bemutatta a lámpákat és elmondta, hogy egyéb használati előnyöket is tapasztalok majd használat közben.

Tapasztalataimat összefoglalva írom le, azzal, hogy egyes lámpák előnyeit, hátrányát külön emelem ki.

Elöljáróban annyit, hogy a lámpák mindegyike bebizonyította, amit ígért, azt maradéktalanul meg is tartja.

Vízállóságot ígért, ezt a következő módon teszteltem. Egy kétszáz literes vízzel teli hordóba dobtam mindhárom lámpát és két napig ki sem vettük őket. Remélem a forgalmazó nem sértődik meg, illetve biztos vagyok ebben, hiszen ezt bírnia kellett a lámpáknak. Bírták is! A lámpák kiemelése után a száradást követően semmilyen károsodást sem a működésben, sem a külső felületen nem tapasztaltunk. A teszt során két személy vizsgálta a lámpákat, és egymástól függetlenül összegeztük a tapasztalatokat, amelyek gyakorlatilag teljes összhangban voltak egymással. Terepi tapasztalatunk is lett a T10-el, mivel egy sáros útszakaszon elakadva a kezemből kicsúszott és a pocsolyában landolt, ahonnan egy rövid keresés után sikerült kihalászni. Mivel csupa sár lett, félretettem, és csak otthoni folyó vizes tisztítás után vettem ismét kézbe. Ismét csak azt tapasztaltam, hogy semmi negatív változás a működésben és használhatóságban.

Őszintén megmondva a hagyományos kézi lámpákkal kapcsolatos korábbi tapasztalataim alapján kissé szkeptikusan hallgattam a lámpák bemutatása során felsorolt dolgokat. Aztán amikor terepen kipróbáltam, meggyőződtem, hogy a forgalmazó nem hazudott. Amit ígért megtartották a lámpák, és a teszt során egyetlen dologra nem sikerült csak fényt derítenem, de erről engedjék meg, hogy csak az utolsó mondatban írjak.

A felsorolt lámpákkal kapcsolatos néhány tapasztalat:

- mindhárom lámpa feltűnően nagy fényerővel és egészen fehér fénnyel világított a teszt teljes ideje alatt,
- a használat során a fényerő csökkenését nem tapasztaltuk,
- mindhárom lámpa kicsi méretének köszönhetően túlsúllyal nem kellett számolnunk vadászfelszerelésünkben,
- a lámpák fénycsóvája egységesnek mondható, a megvilágított mezőben, a megvilágítás intenzitásában jelentős, - emberi szemmel egyértelműen érzékelhető,- eltérést nem tapasztaltuk,
- könnyen kezelhető, nem csak vadászati célra javasolható a felhasználás,
- mindegyik lámpa nagy távolságra is jó fényerőt biztosított, a legmesszebbre az Olight M20 Warrior világított, mintegy 200 méterre, de a T10 is legalább száz méterre nyújtott megfelelő fényerőt.

Hátrányról sajnos nem igazán tudok beszámolni, hiszen a lámpák nagyon jól voltak használhatók, megbízhatóan teljesítettek. Talán a mai divatnak megfelelően az árukat lehetne hátrányként felhozni, de ez sem lenne igaz, hiszen mindegyik ára mérhető vadászlőszer árához viszonyítva, és egyik sem megterhelő egy vadászember számára, aki rendszeresen hódol szenvedélyének.

Különböző kényelmi szolgáltatások is emelik a használhatóságot, mint például tok, akasztó zsinór, tartalék akkumulátorok, stb.

Ennek kapcsán lehetne megfogalmazni egy apró hiányosságot, mely szerint a Fenix TK20 nadrágszíj csiptetője nem igazán megfelelően erős, hogy elvesztés ellen rögzítse a lámpát. De ez azoknak jelenthet némi gondot, akik előszeretettel aggatnak magukra mindenféle kütyüket vadászat során.

Összefoglalva a tapasztalatokat, annyi elmondható, hogy a használat során nem tapasztaltunk, - a fentebb leírton kívül, - olyan negatívumot, ami a lámpák használhatóságát negatív színben tüntethetné fel.

Egyetlen dolgot, paramétert nem sikerült kiderítenünk: Nem tudtuk felmérni a használati időt, mert a több, mint egy hónapos használat során egyik lámpa sem merült le, fényerejük nem csökkent, ezért erre a kérdésre, saját tapasztalat alapján választ adni sajnos nem tudunk.

P.J., P. B.

A lámpákról további információk a www.taktikailampa.hu oldalon találhatók. A hazai forgalmazó bemutatja a termékeket az idei FeHoVa-n is, a F pavilon 102/A standján.

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség