Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Vaddisznó dézsmálja a tolnai határt

Vaddisznó dézsmálja a tolnai határt

Agroline  2009.05.20. 20:05

Alig vetették el a kukoricát Tolna megyében, a vaddisznók máris kitúrták a szemet. A kondákba tömörült állatok több helyütt az összes elvetett magot felfalták, több millió forintra tehető a vadkár.

"Több helyen újra kellett vetni a táblákat. A vadásztársaságok mindent elkövetnek: a vadászatra jogosultakat beosztották, éjszakánként őrzik a vetéseket" - mondta a Bama.hu-nak Kosaras Zoltán, megyei vadászati-halászati osztályvezető. A vaddisznóállomány megnőtt, a szabad területen elejtett disznók száma 2008-ban meghaladta a hatezret, míg évtizeddel korábban ez a szám kétezer körül volt. A kondákban sok a malac, a kocák táplálékigénye pedig akár négyszeresére is nőhet a szoptatás alatt.

"Tolna megyében a lakosság háromnegyede érintett a mezőgazdasági termelésben. A szántóterület aránya (62,7 százalék) itt jóval nagyobb az országosnál (50,6 százalék). Az elmúlt évben vadászterületeinken a mezőgazdálkodásban több mint nyolcvanhétmillió, míg az erdőgazdálkodásban közel hétmillió forint vadkár keletkezett. Érthető, hogy ez konfliktusforrás a vadgazdálkodást folytatók és a mezőgazdasági termelők között" - magyarázza Király István, a megyei vadászkamara titkára. Ha a gazda vadkárt észlel, azonnal értesítenie kell a vadásztársaságot. Ha ugyanis a baj megtörténik, gyakran támad vita, kit milyen mértékben terhel felelősség. Ilyenkor több tényezőt kell vizsgálni. Az egyik, hogy a gazdálkodó szándékosan vetett-e veszélyes területre olyan növényt, amelyen nagy vadkár keletkezhet.

Egy 1996-os törvény és annak módosításai foglalkoznak a mezőgazdasági vadkár kérdéskörével. A jogszabály mindkét fél számára leírja, mi a teendő a védekezés, illetve a megelőzés érdekében. A vadászatra jogosultak kötelezettségei közé tartozik a vad riasztása, a földek őrzése, a vadkár-elhárító berendezések (magasles, villanypásztor) kihelyezése, a gazdálkodó értesítése a felfedezett vadkárról, közös védekezés kidolgozása, vadkár-elhárító vadászatok szervezése. Ugyanakkor a termőföld használójának is hatékonyan részt kell vennie a vadkár csökkentésében, azzal, hogy az említett feladatokban osztozik.

Forrás: Agroline

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség