Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Védelemre van szüksége a "különleges" ragadozóknak

Védelemre van szüksége a "különleges" ragadozóknak

Híradó Online  2009.11.30. 18:45

Az óriás vidra, a barátfóka, a rozmár, a pápaszemes medve, az óriás panda és a vörös macskamedve, valamint a furcsa kinézetű fossza is azon ragadozók között van, melyeknek védelemre van szükségük.

Legalábbis azon eddigi legrészletesebb vizsgálat szerint, mely a ragadozók és kapcsolatuk evolúciós történelmét vizsgálta. A vizsgálat 222 ragadozó fajt vett górcső alá, beleértve a nagymacskákat, farkasokat, medvéket, fókákat, vidrákat és rokonaikat. Kiderült, hogy néhány faj annyira egyedi, hogy speciális erőfeszítésekre van szükség túlélésük biztosításához. A kutatás részletei a Molecular Phylogenetics and Evolution folyóiratban jelentek meg.

A ragadozók népszerűsége és a rajtuk végzett vizsgálatok nagy része ellenére, a kutatók még mindig nem tudják pontosan, hogyan is fejlődtek ki, és a modern fajok milyen kapcsolatban állnak egymással. „Számos kérdés van, melyekre még válaszolni kell” – mondja Ingi Agnarsson professzor, a vizsgálat vezetője. Például nem ismerik a kapcsolatokat a macskaalkatú családok között. „ Még a nagymacskák – oroszlán, tigris, leopárd stb. – kapcsolatairól is nagyon keveset tudunk”. Ugyanez igaz a kutyaalkatú fajokra – mint a rókákra, mosómedvékre, afrikai és ázsiai vadkutyákra és farkasokra -, a kutatók emellett azzal is küszködnek, hogy felderítsék, a medvék milyen viszonyban állnak egymással és más ragadozókkal.

Általánosságban a ragadozókat két szupercsaládra, a kutyaalkatúakra (Caniformia) és a macskaalkatúakra (Feliformia) lehet osztani.
A kutyaalkatú ragadozók hagyományosan a kutyákra és rokonaikra, arra a csoportra oszlanak, mely felöleli a medvéket, mosómedvéket, vidrákat, fókákat és rozmárokat.
A macskaalkatú ragadozók számtalan csoportra ágaznak szét, beleértve a macskákat, mongúzokat, hiénákat és cibeteket.

Egyedi problémát jelent annak kiderítésre, hogy melyik állat áll legközelebbi rokonságban a vörös macskamedvével. Ezen kérdések nagy része megválaszolása érdekében. Agnarsson és Laura May-Collado, valamint Dr. Matjaz Kuntner létrehozták az összes ragadozót felölelő, első evolúciós fát. Mindezt a tudomány szerint létező 270 fajból 222 élő ragadozó-, 17 alfaj vizsgálata alapján alkották meg. Ez azt jelenti, hogy a kutatók ellenőrizhetik a kapcsolatokat az összes élő ragadozó 82 százaléka között, mely jóval több azon 28-nál, amit a korábban legátfogóbb vizsgálat nyújtott. A felmérés négy kihalt fajt – mint a kardfogú macska és az óriás, rövidfejű medve -  is felölel.  

A kutatók a citokróm b gén szekvenciáinak összehasonlításával, és a fajokra jellemző variációinak ellenőrzésével vizsgálták, a ragadozók hogyan viszonyulnak egymáshoz. Agnarsson szerint a használt gén szokatlanul megbízható. Ezt más, ugyanezen gént alkalmazó, evolúciós vizsgálatokból tudták, valamint mivel saját eredményeik is egybecsentek a korábbi kutatással. Az új felmérés alátámasztja, hogy a ragadozók két fő evolúciós csoportra oszlanak, a kutyaalkatúakra (Caniformia) és a macskaalkatúakra (Feliformia). Azonban jó néhány meglepetés (összetévesztett ragadozók) is kiderült, melyet a kutatók szerint tovább kell vizsgálni.

Összetévesztett ragadozók

Az új vizsgálat általánosságban alátámasztja a tradicionális ragadozó csoportokat.
Azonban azt is kimutatja, hogy a dél-amerikai farksodró (Potos flavus) nem a mosómedvékkel áll rokoni kapcsolatban, ahogy hitték.
Azt is felderítette, hogy a vörös macskamedve, közelebbi rokonságban állhat a kutyákkal és rokonaikkal
A felmérés szerint a dél-amerikai jaguárok szorosabb rokoni kapcsolatban vannak az ázsiai leopárdokkal és hópárducokkal, mint más nagymacskákkal.

Amellett, hogy a ragadozók közötti kapcsolatokat mutatja, a vizsgálat lehetővé tette, hogy a csapat azonosítsa a szokatlanul egyedi fajokatAz egyedülálló ragadozók között van a barátfóka, az óriás vidra, a tengeri vidra, az óriás panda és a vörös macskamedve, a pápaszemes medve, a libériai mongúz, a vidracibet, a pálmacibet (Chrotagale owstoni), a madagaszkári fossza – mely úgy néz ki, mint egy kutya, mely fára mászik-, valamint a délkelet-ázsiai binturong (Arctictis binturong). A csapat kutatása alátámasztja a jelenleg is zajló erőfeszítéseket, melyek olyan állatok védelmét célozzák, mint a barátfóka és az óriás panda.  

A felmérés azt is sugallja, több vizsgálatra van még szükség ahhoz, hogy a többi ragadozó jövőjét – mint az óriás vidra, a fossza és a rozmár – biztosítani tudják. Agnarsson szerint a vizsgálat azt mutatja, jobb, ha odafigyelünk mi is zajlik a rozmárpopulációkban. „Ez a faj evolúciós szempontból rendkívül egyedi, rengeteg evolúciós történelmet foglal magába, melyen más fajjal nem osztozik. Így a biodiverzitás szempontjából rendkívül fontos”. A rozmárt nemrégiben „legkevésbé aggasztó helyzetűnek” ítélte a Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN), ami azt sugallja, hogy a faj nincs közvetlen veszélyben. „Most viszont már nem vagyunk benne biztosak, hogy a faj biztonságban van. Eredményeink azt sugallják, hogy harcolnunk kell védelméért”. 

Egy külön, de hasonló vizsgálatban, a Londoni Zoológiai Társaság elindította az EDGE of Existence – Evolúciós szempontból Egyedi és Globálisan Veszélyeztetett) programot, mely kiemeli azon állatfajokat, melyeknek a ragadozók mellett bizonytalan a védelmi státusza. Ezen a listán, a világ legritkább állatfajaiból száz képviselteti magát, beleértve a kínai óriás szalamandrát, a kétpúpú tevét, és a kék bálnát.

Forrás: Híradó Online

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség