Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Sakálok az ásotthalmi erdőben

Sakálok az ásotthalmi erdőben

Délmagyar Online  2010.02.09. 14:05

Elmentünk vadászni az ásotthalmi tanerdőbe. Sétáltunk a havas fenyők között, és néma csendben ültünk a magaslesen. Nem lőttünk semmit, mert csak fiatal vadakkal találkoztunk.

Délután négy körül értünk az ásotthalmi erdő tanulmányi részébe. Elmentünk vadászni, Pőcze Levente volt a kísérőnk. A hivatásos vadászként és erdészként dolgozó 61 éves férfi előbb cserkélni vitt bennünket, vagyis gyalog sétáltunk az erdőben, hogy kilessük a vadakat.

- Könnyen elfeledkezhet magáról az ember séta közben, akár kilométereket is mehet anélkül, hogy feltűnne – figyelmeztetett bennünket Pőcze Levente. – Aki nincs hozzászokva, könnyen elfáradhat, az autóhoz pedig vissza kell sétálni – magyarázta suttogva. Vadászat közben ugyanis csendben kell lenni, az állatok minden apró neszre felfigyelnek. Nem csoda: az erdőben olyan csend volt, hogy a fagyos hóban minden egyes lépésünk hatalmas zajt csapott.
Pőcze Levente: a tapasztalt vadász látja, hogy lehet-e lőni, addig nem lő, amíg nem biztos a dolgában.
Pőcze Levente: a tapasztalt vadász látja, hogy lehet-e lőni, addig nem lő, amíg nem biztos a dolgában.
Fotó: Segesvári Csaba

Kísérőnk egy kisebb tisztás felé vezetett bennünket, ahol széna, kukorica és alma hevert nagy halomban. A vadgazdálkodás része a vadászat mellett az állatok ápolása, etetése is. Télen nehezebben találnak ennivalót a vadak, ezért tesznek ki nekik elemózsiát a szakemberek.

- Ott az őz – mutatott előre Pőcze Levente, mi nem láttunk semmit. A távcső segített: 150-200 méterre tőlünk az út szélén kukucskált felénk egy őz. Észrevett bennünket, mégsem mozdult. Megtudtuk: az őzek nagyon kíváncsiak. Addig figyelnek, amíg ki nem derítik, hogy biztonságban vannak-e - ezzel veszélybe is sodorhatják magukat.

Miután megnéztük a gyanútlanul vacsorázó őzeket és vaddisznókat, visszamentünk az autóhoz. Hólepte örökzöldek kísértek bennünket, míg megérkeztünk a leshez. Felmásztunk, elhelyezkedtünk és vártunk - pár perccel múlt öt óra. - A lesről sokféle állatot lehet látni, de ki kell választani, hogy melyikre lövünk – suttogta Pőcze Levente. - A tapasztalt vadász látja, hogy lehet-e lőni, addig nem lő, amíg nem biztos a dolgában. Vaddisznóra például egész évben lehet vadászni, de a kocákra ilyenkor nem lőnek, mert már vemhesek.

A fiatal vadakra nem lő a vadász.
A fiatal vadakra nem lő a vadász.
Fotó: Segesvári Csaba


Némán ültünk a fából készült őrtoronyban, a szél egyre csípősebben fújt. Belülről figyeltük az erdőt, a fák és a bokrok tudomást sem vettek rólunk, mintha nem is lettünk volna ott. Hallottuk, amikor leesett egy toboz, a távolban versenyt ugattak a kutyák, és azt is meghallottuk, amikor egy őz lassan odasétált a tőlünk körülbelül 50-80 méterre elszórt élelemhez – pár percig falatozott, majd odébbállt. Kiderült: meghallotta a közelgő vaddisznókat.

Egy különös, ugató hangra lettünk figyelmesek, de meg sem moccantunk. A hang forrása balról jobbra haladt mögöttünk. Megtudtuk, hogy egy őzbak figyelmeztette társait a vaddisznó veszélyre. A malacok kicsit kergetőztek a kiterített élelem körül, még igen fiatalok voltak.

- A fiatal vadakra nem szoktunk lőni. Azok, akik évente csak kétszer jönnek ki az erdőbe, biztos nem hagyták volna ki a lehetőséget – magyarázta Pőcze Levente. Néhány perccel hét előtt már kellőképp fáztunk, kísérőnk „megkegyelmezett" nekünk és elhagytuk a lest.

Sakáltanya

Az utóbbi időben elszaporodtak a sakálok a Dél-Alföldön is. Ezek az állatok rengeteg kárt okoznak. Éjszaka, falkában vadásznak, s mindent megtámadnak, ami mozog. Bármilyen vadat könnyen elejtenek, de "pocsékolnak", mert nemcsak akkor ölnek, ha éhesek. Egyszerűen kiirtják az apróvadat, miközben nagyon szapora állatok. Az 50-es években leapasztották a sakálok számát az országban, majd a Dunántúlon kezdett szaporodni. Pőcze Levente elmondta: az ásotthalmi erdőben is egyre több sakált, sakálnyomot látni.

Forrás: Délmagyar Online

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség