Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Hiába szapora a mezei nyúl?

Hiába szapora a mezei nyúl?

Szabad Föld Online  2010.02.16. 18:54

Rossz idők járnak moszanság a mezei nyúlra. Fogyóban vannak az élőhelyének számító mezők, rétek, így az állomány nagysága is csökkent. De közrejátszik hasznosításának (vadászat, befogás) eltúlzása, illetve az elszaporodó ragadozók. A szakember szerint a megoldás: rossz beidegződések és tévhitek helyett megfelelő tudás.

A mezei nyúl sok utódot hoz a világra, ám az utóbbi évek létszámbecsléseiből mégis az látszik, hogy nagy területeken ritkul az állománya. Az utóbbi ötven évben mindig változott a mennyiség, ami természetes, ám az elmúlt pár esztendőben már alacsonyabb szinten ingadozik, sőt a jobb időszakokban sem éri el a korábbiakat. Dr. Szemethy László egyetemi docens, a Vadvilág Megőrző Intézet munkatársa szerint a faj annak ellenére bajban van, hogy a szakemberek tudják, mit kéne tenni a tendencia megállításáért.

– Összetett okai vannak a csökkenésnek. Az erdősített részekről a mezei nyulak beszorulnak az alföldi mezőgazdasági területekre, az ezeken folytatott intenzív gazdálkodás azonban árt nekik. Egy-egy élőhely adottságaihoz hozzátartoznak a jelenlévő ragadozók is, elszaporodásuk ugyancsak hatással van a nyúlpopuláció csökkenésére. 2002 és 2003 fordulóján az elnyúló tél, majd a csapadékos tavasz és a száraz nyár következtében még inkább megcsappant a számuk. További problémát jelent az ideális, 30 százalékos hasznosítási arány túllépése. A nyulak élve befogásánál rossz gyakorlatot követnek. Erre a december elejei időpont a megfelelő, mivel a bejövő tél egyébként is elviheti az állomány jelentős részét, januártól pedig már nem lenne szabad befogni.

A szakember úgy látja, a mezei nyulak számának csökkenését élőhelyük fejlesztésével, takarmányozással, a ragadozók gyérítésével lehet megállítani:
– A művelés alá vont területeken is megteremthetők a nyúl számára szükséges feltételek. Mivel igényli a változatos élőhelyet, szegélyekkel, búvó- és fialóhellyel segíthetünk. Mindössze azzal a rossz szokással kéne szakítani, hogy minden talpalatnyi helyet beszántanak, de úgy is növelhető a terület, hogy a nem használt részeken egy kis erdősávot telepítenek, ahol a nyúl számára elegendő cserjeszint alakulhat ki. A jegenye és nyárfák helyett,cserjesáv is lehetne a földek mellett. A nagytáblás szerkezetet meg kell törni vadföldekkel, sokféle növénnyel, a táblaszegélyek meghagyásával – szögezte le dr. Szemethy László.

Leginkább a gyep, a lucerna, a búzatarló a mezei nyúlnak tetsző környezet. A hiedelmekkel ellentétben a magyar vetésterület 80 százalékát adó kukorica és napraforgó azonban nem jellemző élőterülete. Mivel nem iszik vizet, lédús növényeket fogyaszt, így tápláléka változatos. Nagyrészt nem kultúrnövényeket, hanem gyomfajokat, szedert, bodzát, akácot eszik. Amit talán szintén sokan nem tudnak, hogy a vadfajok mozgásterülete korántsem nagy, nem vándorol, hozzávetőleg 25 hektáros területet jár be. Itt kell hát megtalálnia mindazt, amire szüksége van.

A vadtakarmányozás lényege, hogy mindig jusson valamilyen friss zöldhöz a nyúl. Étkezési periódusában a télre rákészül, az aratásra viszont nem, így az addigi bőség megszűntekor is fontos szerepe van a takarmányozásnak. Ahol pedig túl sok a ragadozó (elsősorban a róka), a számukat mindenképpen gyéríteni kell, hogy megelőzzék a nyúlállomány drasztikus fogyását.

Forrás: Szabad Föld Online

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség