Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Duna mélyülése veszélyezteti Gemencet

Duna mélyülése veszélyezteti Gemencet

Greenfo  2010.04.12. 18:14

A híres szarvas-állomány mellett rétisasok, fekete gólyák, vadmacskák is élnek az ártéren, amelyet most keresztgátak megbontásával próbálnak megmenteni.

Messze földön híres vadak

Hazánkban található Európa legnagyobb megmaradt ártéri erdeje: az 1977 óta védett Gemenc hossza 30 km, szélessége 7 km. Rendszeresen elárasztott mélyebb területei füzeknek, a magasabbak nyárfáknak biztosítanak élőhelyet.

Holtág az ártéren
Holtág az ártéren


A cserjeszinten galagonya és hamvas szeder, a ritkán víz alá kerülő részeken a veszélyeztetett fekete galagonya és a tavaszi csillagvirág fordul elő. Kovács Attila természetvédelmi őr elmondása szerint Gemenc legfőbb természetvédelmi értékei közé tartozik a fekete gólya, a réti sas, illetve a vadmacska, mint fokozottan védett ragadozóféle. Előfordulnak itt szürke gémek, kerecsensólymok és békászó sasok is.

Egy gyakori faj: a barázdabillegető
Egy gyakori faj: a barázdabillegető


Fontos feladat az ártéri erdő megőrzése, illetve az eredeti állapothoz közeli visszaállítása. Ha ez már megvan – mondja az őr - akkor az hozza maga után a gólyák és a réti sasok nagyobb létszámát. Gemenc nemzetközi hírneve az ország legszebb, legértékesebb trófeáit növesztő gímszarvas-állományán alapszik. A szarvasok mellett rengeteg itt a vaddisznó is.

Tóparton legelő szarvasok
Tóparton legelő szarvasok



Egyre mélyebb a folyó

Kovács Attila szerint a Duna határozza meg ennek az ártéri erdőnek a képét, a jelenét, illetve a jövőjét. „A Duna hajózhatóvá tétele hatalmas probléma a medermélyítés, a mederszűkítés révén, hiszen mélyül a Duna medre, ezáltal a vízszint-ingadozás is kisebb mértékben határozza meg az ártéri részt. Egyre kevesebb az árvíz, egyre kevesebbszer önti el magát az árteret a Duna. A Szekszárd felőli oldalon már egyre jobban észrevehető az ottani tölgyesek kiszáradása. Szárad ki az egész ártér”- ecsetelte a problémákat a természetvédelmi őr. Vannak és lesznek is próbálkozások, hogy mederkotrásokkal, fokkotrásokkal elősegítsék, hogy minél rövidebb idő alatt minél több víz jusson be a belső területekre. Emellett azt is meg kell oldani, hogy bennmaradjon a víz, ezt a természetvédelmi hatóságok vízzáró, vízvisszatartó küszöbök építésével próbálják kivitelezni.

Gemenc a vizek világa
Gemenc a vizek világa



Mára a nemzetközi egyezmények aláírói, a természetvédők, egyesületek, hozzáértők is belátták, hogy milyen problémát okoz a mélyülés. Ez utóbbit szerencsére lehet csökkenteni, és idővel meg is lehet állítani. Az 1483-as és a 90-es folyamkilométerek között van négy keresztgát a Duna bal partján, ahol a folyó összefüggő zátonysort alakított ki az idők során. „Most megbontjuk majd a kőgátakat a zátonysorok mögött, a töltés felőli végükön, hogy az ott lerakódott iszapot kivigye a Duna, illetve egy kicsit szélesítsük magát a Duna folyását. Nem lesz annyira szűken lezárva a folyó, hanem kicsit megszélesítjük, hogy ne olyan nagy lendülettel folyjék” – tette hozzá Kovács Attila. Ezek az első próbálkozások, lesznek majd az eredményességet firtató hatástanulmányok. A későbbiek során kiderül, hogy a megkezdett munkákat lefelé, illetve fölfelé lehet-e folytatni mindkét oldalon, és hogy ez mennyiben fogja befolyásolni magát a hajózhatóságot.

A folyamszabályozás nyertese a hajózás
A folyamszabályozás nyertese a hajózás
 
 
Forrás: Greenfo

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség