SAJTÓFIGYELŐ : Rács mögött a Kádárt vadásztató Csányi-cimbora |
Rács mögött a Kádárt vadásztató Csányi-cimbora
Hírszerző 2010.11.08. 20:34
Évtizedekig befolyásos barátainak és ismerettségének köszönhette zsíros állásait az előzetes letartóztatásba helyezett Benedek Fülöp. A volt államtitkár állást állásra halmozott, a legtöbb helyen azonban csak pár évet húzott le, az MNV Zrt. éléről is korrupció gyanúja miatt kényszerült távozni. Medgyessy, Csányi, Leisztinger és Erős cimborája eddig jól helyezkedett, most a rácsok mögött várja, mikorra tűzik ki az első tárgyalás időpontját.
A 63 éves, tiszapüspökiben született Benedek Fülöp igen színes, változatos karriert tudhat maga mögött. A rendszerváltás előtti években gyümölcsöző kapcsolatokra tett szert, melyeket szépen kamatoztatott is az elmúlt 20-30 évben. Ismerősei között megtalálható Medgyessy Péter volt miniszterelnök, Erős János volt K&H vezérigazgató és Csányi Sándor OTP-vezér, Leisztinger Tamás vállalkozóval pedig a vadászat iránti szenvedély hozta össze.
A rendszerváltás előtt főagronómusként dolgozott Jász-Nagykun-Szolnok megye különböző termelőszövetkezeteiben. A politikával a hetvenes évek végén ismerkedett meg: a TSZ-ek érdekképviseleti szervének (TESZÖV) volt a titkár-helyettese majd titkára. A TESZÖV keretén belül kellett kapcsolatot tartania a megyei tanáccsal és a pártbizottsággal, a későbbi évek során jól jöttek neki az itt megszerzett kapcsolatok.
Innentől egyre közelebb került a tűzhöz, vagyis a politikához. 1989-ig MSZMP tag volt, a rendszerváltás után viszont nem lépett be az MSZP-be, ennek ellenére sokáig a párt mezőgazdasági szakértőjeként dolgozott (Kovács Lászlónak és Medgyessy Péternek is adott tanácsokat - szerk), 1993-tól pedig a Jász-Nagykun-Szolnok megyei és országos agrárkamarának vezérkarában kapott munkát.
A jó barátokra mindig számíthat az ember
1995-ben kezdte meg az álláshalmozást Benedek. Horn Gyula akkori miniszterelnök az agárminisztérium közigazgatási államtitkárává nevezte ki és az FTC elnöki székét is elfoglalhatta. Ezt a posztot mindössze három évig töltötte be, a szocialisták választási veresége után, 1998-ban távozni kényszerült. Benedek ezután a K&H Bankhoz került, ahol az agrárpolitikai ügyvezető igazgatói pozíciót töltötte be. (Benedek ekkor már évek óta baráti viszonyban volt Erős Jánossal, a K&H akkori vezérigazgatójával - szerk.). Itt sem volt azonban sokáig maradása, a vezérigazgató 1998-as távozása után Benedek is új munkahely után nézett.
Erős után egy újabb banki felkérést kapott régi ismerősétől, a későbbi miniszterelnöktől, Medgyessy Pétertől (vele is még a rendszerváltás előtti években ismerkedett meg, mikor Megyessy pénzügyminiszterként dolgozott Németh Miklós kormányában). Így került Benedek az Inter-Európa Bankhoz, szintén agrárügyi felelősként, Benedek még a szocialisták 2002-es választási kampányában is szerepelt vállalt.
A szocialisták 2002-es választási győzelme után nem sokkal címzetes államtitkár lett, majd a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet elnökévé nevezték ki, egy évvel később pedig már újra az agrárminisztériumban tevékenykedett a közigazgatási államtitkárságon. Medgyessy bukása után Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök meghagyta posztján, a második Gyurcsány-kormány megalakulásakor azonban kihúzták alóla a széket, megszűnt ugyanis a közigazgatási államtitkári pozíció. Ezután szakállamtitkárként dolgozott tovább, majd az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) agárügyekért felelős vezérigazgató-helyettes lett 2008-ban. Itt sem maradt azonban sokáig.
2009-2010 – korrupciós vádak
Több posztjától is meg kellett válnia Benedek Fülöpnek idén januárban. Három állami tulajdonú agrárgazdasági társaságban töltött be korábban vezető pozíciót a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgató-helyettese. Benedek Fülöp a Tokaj Kereskedőház (TK) Zrt.-ben és a gabonapiacon működő Concordia Zrt.-ben igazgatósági tagi, a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.-ben pedig igazgatósági elnöki feladatot látott el.
A cégbírósági bejegyzések szerint a volt MNV-vezér mindhárom posztjától az idén vált meg: a TK-tól január végén, a Concordiától és a KEFAG-tól február elején távozott. Mint ismeretes, Benedek Fülöp még 2009. decemberében mondott le MNV-s vezérigazgató-helyettesi tisztéről, mert a Heves Megyei Bíróság 1,5 év, 3 évre felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint 3 millió forintos pénzbírságra ítélte hivatali visszaélésért egy pákozdi földügylet miatt.
A bíróság határozata szerint Benedek Fülöp 2006 elején hivatali és eljárási jogait túllépve a felügyelete alatt működő hivatalok alkalmazottainak közvetlen utasításával és törvénytelen eszközökkel segítette, hogy egy pákozdi állami földterület külföldi kézbe kerüljön.
Az MNV Zrt. 2009. végén azt írta, Benedek csak nyugdíjba megy. „Benedek Fülöp 2008. február 1. napjával létesített munkaviszonyt az MNV Zrt.-vel. Ezt megelőzően 2002-től a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél, valamint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban töltött be vezetői munkaköröket. Munkaviszonya megszüntetésére - nyugdíjazására tekintettel - várhatóan 2010 januárjában kerül sor."
Mégsem ment nyugdíjba
Úgy tűnik azonban, egy régi jó barát felkérésére nem tudott nemet mondani Benedek: Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója 2010. januárban bejelentette, hogy Benedek Fülöp a banknál folytatja szakmai pályafutását. (Benedek bevallása szerint a nyolcvanas években ismerkedett meg Csányival: a volt államtitkár még a TESZÖV-titkárként került kapcsolatba azzal a minisztériummal, ahol a bankár dolgozott, azóta is többször vadásztak együtt. De, nem csak az OTP-vezérrel ápol jó viszonyt az ex-államtitkár: Leisztinger Tamás üzletembernek is vannak közös vadászélményei az egykori szakállamtitkárral – szerk.)
Csányi Sándor korábbi közlése szerint a volt MNV-vezér azokban a projektekben vesz részt, amelyeket az OTP a meglévő agrárfinanszírozási lehetőségek (különösen az uniós agrártámogatások) erőteljesebb kiaknázására és az ágazati szereplők intenzívebb finanszírozhatóságának feltárására indított.
Mint ismeretes, az ügyészség pénteken kezdeményezte Benedek Fülöp előzetes letartóztatásának elrendelését. Az egykori szakállamtitkárt csütörtökön hallgatták ki gyanúsítottként és vették őrizetbe jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás miatt.
A Hírszerző hiába kereste Csányit és az OTP sajtóosztályát, ez idáig nem kaptunk a kérdéseinkre választ. Többek között arra lettünk volna kíváncsiak, miért alkalmazták Benedeket, mikor már január előtt földügyekkel kapcsolatos, elmarasztaló ítélet született és, mit szól Csányi pártfogoltjának, munkatársának - és állítólagos vadásztársának – őrizetbe vételéhez majd előzetes letartóztatásba helyezéséhez.
Forrás: Hírszerző
|