Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Bűncselekménnyé minősítheti a Büntető Törvénykönyv az orvvadászatot

Bűncselekménnyé minősítheti a Büntető Törvénykönyv az orvvadászatot

Agromonitor  2011.04.05. 07:30

 

Magyarországon a vadásztatás és a vadértékesítés éves szinten mintegy 16 milliárd forint bevételt hoz a társaságoknak, ami gyakorlatilag megegyezik a vadgazdálkodásra fordított kiadásokkal, a legfőbb bevételi forrás továbbra is bérvadásztatás, amely 7-8 milliárd forintot tesz ki, illetve az élő- és lőttvad-értékesítés, amely mintegy 4 milliárd forint értékű évente.

A bevétel háromnegyede nagyvadból (gímszarvas, őz, muflon, dámszarvas, vaddisznó) származik, míg a fennmaradó részt jórészt az apróvad (fácán, mezei nyúl) teszi ki – ismertette Pechtol János, az Országos Magyar Vadászati Védegylet ügyvezető elnöke. Adatai szerint Magyarországon mintegy 57 ezer vadászt tartanak nyilván, de viszonylag nagy számban, évente mintegy 20-25 ezer külföldi vadász is megfordul hazai vadászatokon.
Az ország vadállományának létszáma fajonként igen eltérő: az elmúlt év tavaszán készült becslés szerint a legtöbb, 760 ezer, fácánból van, míg a mezei nyúl állománya 540 ezerre tehető. Fogolyból, a számára romló természeti adottságok miatt egyre kevesebb, már csak alig több mint 30 ezer él az országban, miközben a vaddisznók száma folyamatosan gyarapodik, s már meghaladta a 105 ezret. Hasonló, 93 ezres a létszáma a gímszarvasnak, míg őzből több mint 360 ezer él nálunk. A dámszarvas állomány mintegy 30 ezres, míg muflonból 11 ezer található az országban.
A nagyvadak létszáma stagnál vagy éppen nő, miközben az apróvadé folyamatosan csökken. Tavaly például a ragadozók mellett a mostoha időjárás, a sok eső, az árvíz, belvíz és a hideg tizedelte meg a fácán- és nyúlállományt. A szakemberek azt jósolják, hogy a korábban apróvad-hatalomnak számító Magyarország egyre inkább nagyvadas ország lesz.
Pechtol János szerint segíthet a vadásztársaságok anyagi helyzetén, az a rövidesen megjelenő vidékfejlesztési minisztériumi rendelet, amely a jogszabályban rögzített feltételek mellett a vadgazdálkodóknak is lehetővé teszi, hogy közvetlenül értékesítsék a vadhúst. A társaságoktól most négy-öt vadkereskedő cég vásárolja fel a vadhúst, nagyon alacsony árakon: egy kilogramm első osztályú vaddisznóért nettó 280 forintot fizetnek, míg a szarvasért 550 forintot, az őzért pedig 750 forintot. A boltokban nettó ezer forintért semmilyen vadhúst nem lehet kapni, de egy kilogramm vaddisznó vagy őzcombért, illetve őz vagy szarvasgerincért 3-5-7 ezer forintot is elkérnek – fejtette ki az ügyvezető elnök.
A vadgazdálkodás egyik legnagyobb problémája az orvvadászat. Mivel illegális, a károkozásról nincsenek adatok, a védegylet csak becsülni tudja, hogy éves szinten több százmillió forint veszteséget okoz az ágazatnak. Az orvvadászok válogatás nélkül igyekeznek zsákmányt szerezni, így gyakran a nagy trófea-értékű vadakat is elejtik. Egy nagyobb, 10 kilogramm fölötti agancsú gímszarvas bika elorzása több millió forint kárt is okozhat a vadásztársaságoknak. Ráadásul az orvvadászok sokszor nagy tenyészértékű állatot hurkolnak vagy lőnek meg, azért, hogy vadhúshoz jussanak, melyet orgazdáknak, vagy vendéglőknek értékesítenek.
Nagyban segítené a most csak szabálysértési kategóriába tartozó orvvadászat visszaszorítását, ha hasonlóan a nyugat-európai gyakorlathoz, az orvvadászat önálló bűncselekményként kerülne be a Büntető Törvénykönyvbe – mondta Pechtol. Ebben az esetben ugyanis nemcsak pénzbüntetésre, vagy letöltendő börtönbüntetésre ítélhetnék az elkövetőket, hanem minden, az orvvadászathoz használt eszközt, például fegyvert, terepjárót is lefoglalhatna a rendőrség. Ez pedig a mostaninál jóval nagyobb visszatartó erővel bírna a védegylet szerint. A Büntető Törvénykönyv folyamatban lévő módosítása során jó esély van a változásra tette hozzá. Szükséges ez azért is, mert az állami tulajdonú és rendkívül nagy értéket képviselő vadállomány védelme felveti a jogalkotók felelősségét is. Az illetékesekkel való tárgyalásokat követően azt az ígéretet kapták, hogy törvény legközelebbi, még idei módosításakor önálló bűncselekménnyé nyilvánítják az orvvadászatot – írja az MTI.

Forrás: Agromonitor

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség