Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Egyre több a nagyvad s a vadkár

Egyre több a nagyvad s a vadkár

Agroline  2011.10.11. 16:33

A vad által okozott mezőgazdasági károk mértéke évről évre emelkedik. A védekezésben nemcsak a vadászok érdekeltek, de a gazdák is. Az iváni társaság tavaly 17 millió forint kártérítést fizetett ki.


Az Iváni Földtulajdonosok Vadásztársaság négyezer hektáron gazdálkodik. Harminc százaléka erdős, hetven százaléka mezőgazdasági művelés alatt van. Vadállomány szempontjából kitűnő adottságokkal rendelkeznek a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. vadászterületének szomszédságában. A sok vad azonban nem kevés bosszúságot is okoz a vadászoknak. Tavaly összesen 17 millió forintot fizettek ki mezőgazdasági kártérítésként.

Hiába védekeznek, a környékbeli erdőkből a szarvasok és vaddisznók „özönlenek ki" a vetésekre.

Csak védőeszközzel jogos a kártérítés. – Három módon tudunk védekezni a vadkár ellen – mondta el a Kisalföldnek Linter Tibor hivatásos vadász. – Egyrészt ötvenhektárnyi vadföldön gazdálkodunk, ami az állatok számára nyitott, egész évben legelhető. Másrészt kihelyeztünk huszonnyolc kerítésrendszert. Körülbelül 200 hektárnyi területet kerítettünk be villanypásztorral és a friss erdősítéseket dróthálóval védjük. Harmadszor pedig rendszeresen tartunk vadkárelhárító vadászatokat.

Varga Péter, az iváni társaság elnöke hozzátette: tavaly rekordösszeget, közel 17 millió forintot fizettek ki a gazdáknak.

– Próbáltuk saját erőből megoldani a problémákat, de be kell látnunk, hogy egyedül nem megy – fogalmazott. – A vadászati törvény előírásai szerint igyekszünk bevonni a gazdákat is, hiszen közös érdekről van szó. A termelő megvásárolja az általunk javasolt védőeszközt, mi pedig felállítjuk, működtetjük, karbantartjuk. Ha a gazda ettől elzárkózik, akkor kártérítésre nem jogosult a törvény szerint. A károk miatt szakértőt ritkán kell kérnünk, az elmúlt években mindössze két bírósági perünk volt.
A vadászok megjegyezték: a földhasználók 99 százaléka együttműködik velük. Van azonban olyan is, aki szándékosan az erdő mellé vetette kukoricáját azzal a céllal, hogy csak vetnie kelljen. A betakarítást elvégezték a vadak, ő pedig felvette a százszázalékos vadkártérítést. De a legtöbben már a vetés előtt egyeztetnek a társasággal.

Az iváni határban sok gondot okoz a vad túlszaporodása

– Megbeszéljük, melyik táblába mit tegyenek, természetesen a vetésforgó betartásával. Ezzel mind a károkat próbáljuk visszaszorítani – tájékoztatott Varga Péter. – Kevesen tudják, hogy a vad állami tulajdon. A vadászatra jogosulté akkor lesz, amikor elejtik vagy elhullik. Igaz, a törvény a vadászokra testálta a károk megtérítését, de a feladat közös. Nem egyedi, csak ránk jellemző gondokról van szó persze. A vadkár ma már olyan területeken is megjelenik, ahol korábban ismeretlen fogalom volt. Például az apróvadas társaságoknál. Ők pedig anyagilag sincsenek felkészülve, mert nem is tudnak felkészülni a károk megtérítésére.

Folyamatosan emelik a kilövési terveket. Pintér Csaba, a megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetője egyetért azzal, hogy a megelőzésre oda kell figyelni. A Kisalföld érdeklődésére úgy fogalmazott, valóban emelkedett az utóbbi években a vad által okozott kár.

– Igazán csak a vadászév végén, azaz márciusban, a beküldött jelentésekből derül majd ki, hogy egy-egy társaságnak mennyi kártérítéssel kellett számolnia – mondta Pintér Csaba. – Az összeg persze sok mindentől függ. Például az adott területre jellemző növénykultúrától, a termésátlagtól, a terményáraktól, az euró árfolyamától, a tőzsdei áraktól. A tapasztalatom egyébként az, hogy a vadászatra jogosultak valóban igyekeznek együttműködni a területen dolgozó gazdákkal. A visszajelzésekből persze kiderül, hogy vannak még problémák az együttműködésben. A megnövekedett vadlétszámból adódó problémákat a vadászati hatóság próbálja kezelni, például a kilövési tervek folyamatos emelésével, a tilalmi időben történő kilövések engedélyezésével.

A szakember hozzátette: a vadgazdálkodóknak nagy a felelősségük.

Régóta hangsúlyozzák a hatóság munkatársai is, hogy kizárólag a vaddisznókocák, illetve a szarvastehenek kilövésével lehet hatékonyan befolyásolni az állomány létszámát, a növekedés megakadályozását.
– A vadkárügyeket polgári peres úton lehet intézni. Azaz a hatóságra az a feladat hárul, hogy az aktuális megyei vadkárszakértői listát a jegyzőkön keresztül közzétegye. A vadászati törvény persze a termelőre is ró feladatokat. Nyilván nem olyan mértékben, mint a vadgazdálkodóra. Azt azonban a gazdák is megértik, hogy a védekezés valóban közös érdekük, de a vadgazdálkodás a mezőgazdasági termelést nem lehetetlenítheti el – tette hozzá Pintér Csaba.

Megelőzés nélkül csak a vetés lenne biztos. Ágh Norbert az iváni határban gazdálkodik. 12 hektárnyi kukoricáját és 10 hektáros napraforgóját villanypásztorral védték meg, közösen a vadászokkal.

– Egyre jobb az együttműködés a társasággal. Egyeztetünk a vetésekről és a megfelelő védekezésről is. Olyan a terület, hogy megelőzés nélkül csak a vetés lenne biztos, az aratás nem. Természetesen a vad így is okoz károkat, idén a repcémet dézsmálták meg. Eddig azonban mindig sikerült korrekt egyezséget kötni – fejtette ki Ágh Norbert.

Forrás: Agroline

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
1 hozzászólás
Utolsó hozzászólásokÚjabbak 1 KorábbiakLegelső hozzászólások
2011.10.12. 20:54
Csűri László

Szívesen mennénk ,vadkárelhárításban segédkezni,de a költségek miatt ez is nehezen megoldható! Ha csak még jobban le lehetne faragni.de ez már nem a vendég vadászokon múlik, vagyis  pl., rajtam.Köszönettel László egy vérbeli,vaddisznó vadász.Maradok üdvözlettel,hátha találkozunk.

 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség