|
Kevesebb a medve Európában, mint lehetne
Híradó Online 2007.06.24. 09:44
Alig ötvenezer barnamedve él Európában és a kontinens legnagyobb részén nem biztosított a faj túlélése a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerdán megjelent tanulmánya szerint
A legsúlyosabb a helyzet az Alpokban, ahol mindössze 38 barnamedve él, holott a hegység területének 34 százaléka kiválóan alkalmas a medveéletre és csak a Keleti-Alpokban 1000 állat férne el kényelmesen - állítják a WWF szakértői "A barnamedvék helyzete és jövője" című tanulmányukban.
A faj túlélése csupán a kontinens északi részén garantált. Oroszország európai területein, Finnországban, Norvégiában és Svédországban összesen nagyjából 40 ezer barnamedve élhet. A Kárpátok medvepopulációja becslések szerint 8100 példányra rúg, a Dinári-hegységben, a horvát-szlovén határ mentén pedig további 2300 medve él.
A Tátrában egyébként a szlovák hatóságok szerint túlságosan elszaporodtak a medvék. Már nyolcszázan vannak és állítólag az embereket is veszélyeztetik. Ezért elhatározták, hogy minden második állatot kilövik, a terv ellen viszont a hegység Lengyelországba átnyúló részén élő medvék épsége miatt aggódó lengyel környezetvédők tiltakoznak.
Forrás: Híradó Online
|