1. Személyi igazolvány, vagy arcképes személyazonosításra alkalmas okmány.
2. Érvényes fegyvertartási engedély. (figyelem! az új rendelet szerint harminc nappal a tartási lejárta előtt az engedély tulajdonosának a hatóságnál meg kell kezdenie a meghosszabbítást!
3. Fegyver műszaki bizonylat. (elvileg a bizonylat hiányában, ha hozzáértő az ig.rend-es, akkor elfogadja a fegyverben a műszaki beütést is mint igazolást, de kötelezi az eredeti vagy utólag megkért másolat bemutatására a tulajdonost. Véleményem szerint ez lenne a normális és elfogadható! Kíváncsi vagyok, hogy uniós vadász esetén kérik-e a műszaki bizonylatot !? Mert náluk ilyen nincs! A fegyvergyártó cég fellelősége, ha valami gond van a lőfegyverrel. Új vagy tíz év alatti vadászlőfegyvernek nincs külön műszaki bizonylata, ennek hiányában igazolásul a rendőrhatóság köteles elfogadni a lőfegyver garancia jegyét vagy eladási számláját. A fődarabban, csőben lévő évszám beütése nem jó, mert az a gyártási év, és nem az eladási, értékesítési évszám. A lőfegyver még lehet zsír „új” attól függetlenül, hogy a gyártási szám régi!
4. Érvényes vadászjegy és felelősségbiztosítás, valamint lőjegyzék.
5. Egyéni sebkötöző csomag. (nem elég a csoportos láda!), sürgős esetben nem elérhető, vagy már késő!
6. Sajnálatos, de fejből most nem tudom annak a megnevezését, ami szintén kötelező. Rikító színű mellény,
szalag, kalapszalag, amelynek beszerzése a rendelet szerint a vadászatra jogosult feladata. Ennek meglétét az FM rendelet írja elő, tehát szintén kötelező a viselése hajtáson! (most már megnézem mi a neve)
7. Ha „kölcsön” lőfegyverrel vadászunk, akkor két lehetőség van. Egy az, ha a fegyver tulajdonosa ott van,
ez az eset az egyszerűbb, mivel nem kell írásban rögzíteni a fegyver átadást, mivel valószínűleg a hajtás
végeztével visszaadjuk neki. A körülményesebb megoldás, ha a fegyver tulajdonosa átadta a lőfegyvert és
nincs a látókörben. Ez esetben az átadást rögzíteni kell írásban és a rendőrhatóságnál is ellenjegyeztetni kell az esetet! Új és a rendeletnek egy jó pontja, hogy vadászlőfegyvertartási engedéllyel rendelkező, átadhatja
vadászlőfegyverét vadászlőfegyvertartási engedéllyel rendelkező személynek! Tehát már nincs fajta megkötés! Eddig ugye, csak ha azonos pld. sörétesre volt tartási engedélye, akkor csak sörétest vehetett át, golyóst nem. Ez az új rendelet szerintem is jó mivel a vizsgát valószínűleg letette mindenből.
Ez olyan dolog volt mintha az érvényes jogosítványommal nem vezethettem volna Mercit csak a Trabantot, mert nekem csak az van!
8. Tiltott vadászati eszközt a hatóság azonnal „elkobozza”! Kérem figyelni az öntöltő golyós lőfegyverekre,
vadászati használatuk TILTOTT! Több esetben találkoztam golyós vadász öntöltő lőfegyverrel,
melyet a rendőrhatóság a tartásiba, mint vadász golyós lőfegyvert jegyzett be. Tévesen, figyelmetlenül!
A rendőrhatóság kötelezheti a lőfegyver tulajdonosát arra, hogy ha a lőfegyverről helyben nem tudja megállapítani, hogy milyen típusú, fajtájú, melyik kategóriába tartozik, akkor fegyverszakértő, vagy a Kézi Lőfegyvervizsgáló hivatal állapítja meg annak kategóriáját.
Tiltott vadászati eszköz használata külföldi személyre is vonatkozik, attól függetlenül, hogy kint náluk engedélyezett ! Ha nálunk vadászik, akkor a Mo-i rendeletek vonatkoznak rá is!
Továbbá ellenőrizheti a sörétes öntöltő lőfegyverek tárkapacitását, mivel egységesen, összesen háromnál több lőszer nem tölthető a fegyverbe. Ennek értelmezése a következő! Kettő a tárba és egy a csőbe, vagy
három a tárba és a cső üres. Ez azokra érvényes, akik eltávolították a csőtárból azt a toldatot, ami megakadályozza, hogy több lőszert lehessen betárazni. Ja és ezt a túlárazást a következőkben a Kézi Lőfegyver és Lőszervizsgáló Hivatal is ellenőrizni fogja műszaki vizsgán! És jelezni fogja a helyileg illetékes rendőrhatóság felé!
Új dolog a műszaki érvényessége használt lőfegyvernél, mivel öt évről tíz évre emelkedett! Ez nem érinti a már meglévő műszaki bizonylattal rendelkező lőfegyverek műszaki érvényességét!
9. Vadászati célra tiltott lőszerek használatát is ellenőrizheti a hatóság!
10. És a legfontosabb a szondázás esete! Nem érdemes kockáztatni, és ráadásul veszélyeztetni másokat azzal,
hogy a megszokást rá akarjuk erőltetni kezdő vadászokra! Vegyék el az engedélyét csak egy személynek,
ne húzzon csőbe mást is!
Végezetül felhívom a figyelmet minden lőfegyvertartási engedéllyel rendelkező személynek arra, hogy az új rendelet szerint vannak már olyan szabálysértések, amelynek az elkövetése eddig nem érintette a tartási engedélyeket, de most már igen! Ja és, valószínűleg ha a hatóság a páncélszekrényt is ráhelyezi a tartási engedélyre, akkor még újból le kell tenni a rendőrhatósági fegyverismereti vizsgát is!
Javaslom ismét, nézzük meg az új fegyvertörvényt és annak rendeletét!
Szombathely, 2004. 11. 01.
Tisztelettel:
Tóth Attila László
Fegyver-optika és infra műszerész
Szaktanácsadó
Fegyverismereti Vizsgabizottság elnöke