Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Lőttek az idei szalonkázásnak

Lőttek az idei szalonkázásnak

Magyar Hírlap  2009.03.05. 17:45

A vadászok be akarják bizonyítani az uniónak, hogy a szalonka magyarországi vadászata nem károsítja a madár európai populációját. Brüsszel megtiltotta a szalonka tavaszi vadászatát hazánkban. A magyar vadászok most szeretnék bebizonyítani, hogy az évente elejtett öt-hétezer példány nem veszélyezteti a populációt.


Vadra várva. Franciaországban ebből a különleges madárból nyolcszázezer-egymillió kerül terítékre évente, Magyarországon – amíg lehetett – csupán öt-hétezer (Fotó: MH)


Ebben az évben a vadászati holtszezonnak számító márciusban az erdők tisztásain a vadászok csendben, puska nélkül figyelik a szalonkákat, mert az Európai Unió szabályai értelmében tavasszal nem lehet erdei szalonkára vadászni. A vonuló madár ilyenkor tér vissza költőterületeire. Magyarország tavaly kapta az utolsó figyelmeztetést Brüsszeltől, hogy fejezze be a tavaszi vadászatot, különben nemzetközi bíróságra viszik az ügyet. A felszólítást nem lehetett figyelmen kívül hagyni, mert súlyos büntetést helyeztek kilátásba, s akár az agrártámogatások folyósítását is felfüggeszthetik.



Évszázados hagyomány hazánkban a szalonkavadászat (Fotó: MTI - H. Szabó Sándor)

Az uniós madárvédelmi irányelv szerint az őszi vonulás idején engedélyezhető a szalonka vadászata, de ez a vadászati idény számos okból nem támogatható hazánkban. Az ősz Magyarországon a nagyvad vadászatának fő szezonja, javában zajlik a szarvasbőgés, a dámbarcogás és a vaddisznóhajtások is megkezdődnek. Ilyenkor balesetvédelmi okokból és a zavarás miatt sem javasolt szalonkára vadászni az erdőkben, ráadásul az őszi szalonkázás nagyobb kárt okozna a szalonkaállományban, mint a tavaszi, mert márciusban, a nászidőszak elején a kakasok nászrepülése miatt az elejtett példányok túlnyomó része hím. A tiltás feloldására civilszervezetek összefogásával középtávú monitoringprogram kezdődött, amellyel az érintettek bizonyítani kívánják, hogy a hazánkban tavasszal elejtett szalonkák mennyisége és a teríték ivari összetétele sem befolyásolja hátrányosan az európai szalonkaállomány nagyságát. A kutatási programot, illetve annak metodikáját a gödöllői Szent István Egyetem Vadvilág-megőrzési Intézete dolgozta ki, végrehajtói pedig vadászok. "Több mint ezer kijelölt ponton csupán megfigyelés folyik, de azt szeretnénk, hogy hatósági engedéllyel a program részeként mintát is lehessen venni vadászattal, ennek feldolgozását a Nyugat-magyarországi Egyetem vállalta. Az ötéves kutatás befejeztével az eredmények ismeretében azt kívánjuk elérni, hogy a szalonka tavaszi vadászatát ismét engedélyezzék" – ismertette terveiket lapunkkal Pechtol János, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára. A programba az 1380 vadgazdálkodási egység közül több mint ötszáz már jelentkezett.

A vadászok a tervezet miatt már kaptak olyan vádakat, hogy a kutatás mögé bújtatják azon törekvésüket, hogy vadászni akarnak. Pechtol János pontosít, el lehetne térni a madárvédelmi irányelv szigorú szabályaitól, de szeretnék bebizonyítani, hogy Magyarországon az évszázados hagyománnyal bíró és a tradicionális vadászati kultúra részének tartott tavaszi szalonkavadászat semmilyen veszélyt nem jelent az európai állományra.

A magyar vadászok bíznak benne, az EU elfogadja, hogy a teljes állományra nézve az évszázados hagyománnyal bíró magyarországi tavaszi vadászat nem veszélyes. Ezt támasztják alá a beszédes statisztikák: Európában évente hozzávetőlegesen ötmillió szalonka kerül terítékre, döntő részük ősszel. Franciaországban nyolcszázezer-egymillió szalonkát lőnek a vadászok, Magyarországon csupán öt-hétezret.



Mégis lehet?

A környezetvédelmi tárca az uniós madárvédelmi irányelv egyik cikkelyére figyelmeztette a vadászokat. E szerint szigorúan ellenőrzött feltételek mellett, szelektív alapon, kis mennyiségben megengedhető a vadászat. Kis mennyiségnek pedig az egy százalék alatti példányszám tekinthető. Vagyis ha Magyarország felett évente minimum öt-hétszázezer madár repül át – aminek egyébként többszörösével lehet kalkulálni –, akkor az öt-hétezer szalonka kilövése nem ellentétes a szabállyal, ezért engedélyezhető. Ehhez azonban szükséges, hogy a vadászati hatóság az uniónál kezdeményezze a különleges elbírálást, amelyhez konkrét megfigyeléseken és kutatásokon alapuló adatokat kell szolgáltatniuk.



Korrogás, pisszegés

Az erdei szalonka Európában és Ázsiában honos madárfaj. Márciustól októberig tartózkodik a területen, majd délre vonul. A kakas korrog, a tojó pisszeg. Sűrű és nedves aljnövényzetű elegyes erdők lakójának testhossza 30-35 centiméter, míg szárnyfesztávolsága 56-60 centiméter, a testtömege pedig 130-420 gramm közötti. Tollazata barnássárga foltos. Hosszú csőrével este kezdi el a talajon keresni a gilisztákból, lárvákból és rovarokból álló táplálékát, de ősszel és télen bogyókat is fogyaszt. A talajra, a sűrű aljnövényzet közé, kisebb mélyedésbe rejti el levelekkel bélelt fészkét, ahová négy tojást rak, és 22-24 napig kotlik rajtuk. A kikelt fiókák szinte azonnal elhagyják a fészket, és a környező növényzet közé bújnak.

Forrás: Magyar Hírlap

Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség