- A kollégámnak 600 ezer forintjába került kijavíttatni az autóját, miután elütött egy őzet - mondta Weisz Gábor. - Borzasztóak az ilyen balesetek. Nemrég történt, Bábonymegyer és Daránypuszta között, hogy a szemem láttára ráurott egy szarvastehén a velem szembe közlekedő kocsi szélvédőjére. Láttam, hogy baj lesz, mert szemből közeledtem, s a bokrok felém eső oldalán tétovázott még három vad, hogy leugorjon-e az út melletti magaspartról. Aztán az egyik ugrott: szabályosan berobbant az üvegbe. A sofőr félrerántotta a kormányt, csak pár centin múlott, hogy el nem ütött. Leugrottam a motorról, s én rángattam le a szarvastehenet a vérben úszó férfiról. Mellette egyébként az apósa ült, neki semmi baja nem lett.
- Nem újkeletű a probléma - idézte föl a férfi. - Idős nagybátyám egykor Jáva motorkerékpárral járt. Harmincas tempóval közlekedett. Ugyancsak a Koppány-völgyében, a Madarasi emelkedőnél, Kapolypuszta és Andocs között szabályosan a hátára ugrott egy őz. Örült, hogy túlélte, s tovább hangolhatta a hangszereket Kaposváron. - Ha kiengedem a kutyámat az utcára, vagy egyszerűen csak kiszökik, s földönt egy biciklist, akkor én jókora kártérítést fizethetek - állapította meg Weisz Gábor. - Csukják be kerítéssel a vadakat is, vagy ha balesetet okoznak, fizessen a vadásztársaság! Ne az legyen, hogy az autósé a kár, a vadászoké pedig a hús. Nagyon igazságtalan, hogy kibújhatnak a felelősség alól, elég annyit tenniük: az utak mellé helyenként kiteszik a vadra figyelmeztető táblákat.
- A vadászati törvény szerint az autó-vad ütközésnél nem felelős a vadászatra jogosult - fejtette ki Szarka Lajos, a Magyaratád és környéke földtulajdonosi közösség elnöke. - Kivéve, ha hajtóvadászat volt a területen és amiatt ugrott a vad az útra, illetve ha ötven méterre az úttól etető vagy sózó található. A vadászat és az autóvezetés veszélyes üzem. E kettő találkozása még veszélyesebb. Sok helyen véd kerítés erdőtelepítéseket, mezőgazdasági területeket, a törvény szerint az autópályák mellett ez kötelező. - Azért az agyrém, hogy minden út mindkét oldalára építsünk kerítést, meg alatta alagutat vagy fölé hidat, ahol a vad közlekedni tudna - tette hozzá.
A vadveszélyt jelző táblákat pontosan azért teszik - elég sok pénzért, darabja 26 ezer forint - az út mellé, hogy a sofőröket figyelmeztessék a vadak esetleges felbukkanására. Ilyen helyen lassabban és figyelmesebben kell közlekedni.
- Az autóban keletkezett kárnál esetenként sokkal nagyobb a vad elhullása miatti - mondta még Szarka Lajos. - A hús egyébként nem a vadászoké; a vad az állam tulajdona, az elütött állat a vadátvevőhöz kerül. Nem a hús értékes, az őzé kilónként most alig 380 forint, hanem a trófea. Emiatt a kár bizonyos esetekben a milliós nagyságrendet is elérheti. A bíróság mérlegel, majd annak ítéli meg a kártérítést, akinél nagyobb a veszteség.
Forrás: Sonline