A kamarai választásokhoz
2010.02.16. 18:37
Tudomásunkra jutott, hogy a megyei elnökök már megkapták azt a listát, amelyet valaki/k összeállított/ak, mintegy ajánlást a közelgő országos kamarai választásokra. Korábbi cikkemben, már jeleztem, vajon választások lesznek-e, vagy csak szavazás az előre elkészített listákra. Hiányoltam a programokat, a jelöltek bemutatkozását, lehetőséget a későbbi elszámoltatásra, számonkérésre. Lehetőséget az ígéretek és a teljesítmények összehasonlítására.
Van olyan jelölt, aki komolyan gondolja a választást is és az elvégzendő munkától sem ijed meg, ráadásul még programot is írt, ameyet szeretne megvalósítani. Álljon hát itt az alábbiakban az első program, amelyet az utóbbi években hallani lehetett egy jelölttől, kamarai választások kapcsán.
Punk János
Tisztelt Punk Úr, Kedves János!
Mindig örömmel olvasom a honlapján megjelenő híreket, szakmai témájú cikkeinek hangvételéhez gratulálok, és tovább bátorítom. Valóban a vadászat számos területén változásokra van szükség, és a változásokhoz új arcok, új elképzelések kellenek. Mindennapjainkban tapasztalt adok-kapok-ból okulva legyünk mi Vadászok különbek.
A múltban (közelmúltban) elért eredményeinkre tekintsünk büszkén. Tanuljunk hibáinkból, fogjunk össze és vadásszunk tovább magunk- és mások örömére.
Persze nem ilyen egyszerű. A súrlódások, egymásnak való keresztbetétel - és sorolhatnám a kínos dolgainkat - nem fényesítik a vadászösvényt, a társadalmi elfogadottságunkat. Hajlamosak vagyunk ellenségképet felállítani, sündisznóállásba vonulni, személyekben és nem tettekben gondolkodni, tesszük ugyanazt, ugyanazokkal, és várjuk a változást. Megáll, azt hiszem az a kijelentés, „a sebzett vadat hamarabb megtalálod, mint a hibád okát.”
Néhány szóban bemutatkozva: Mészáros György vagyok 53.-ik éves, tanári és vadgazdálkodási szakmérnöki diplomával rendelkezem. Szentesen élek, hivatásos katonaként szolgáltam, ágazatvezető fővadászként szereztem gyakorlatot, jelenleg az építőiparban egy szálloda rekonstrukcióján dolgozom.(a törvény szerint nem zárja ki a jelöltségem). A Csongrád megyei Vadászkamarában, hivatásos vadász osztály elnökeként tevékenykedtem 2006-tól 2008 végéig. Néhány vadászattal kapcsolatos rendezvény szervezőjeként, ötlet gazdaként, azt gondolom sikerült valamit letennem, bizonyítani.
Mottóm: „Aki tenni akar, talál megoldást, aki nem az kifogást!”
A 2006-os Országos Vadászkamarai választásokon elfogadtam a jelölést a hivatásos vadász alelnöki funkcióra, a választáson alul maradtam. A közelmúltban arra az elhatározásra jutottam, hogy az idei választáson ismét megmérettetem magam. Számomra természetes, hogy programmal, elképzelésekkel (jó-rossz?) állok a választás elé. A bölcselet mentén nem a múlttal kívánok foglalkozni. Mindenki magában számol el, azzal, amit tett vagy tenni elmulasztott.
A korábbi választások gyakorlatát ismerve arra kérem, ha lehetőség van a VIP-en a programom, elképzeléseim megjelentetésére, hogy mind többen megismerjék, azt megköszönöm, s várom a portált megtekintők kritikus észrevételeit, (email: aranytolgybt@invitel.hu) hogy azok segítségével egy számon kérhető, kivitelezhető programmal tudjuk segíteni a hivatásos vadászok munkáját, azon keresztül a szebb napokat megélt magyar vadgazdálkodást. Az alábbiakban néhány területet érintve leírom elgondolásaimat. A megvalósítás mikéntje, a tervek, elképzelések azután válnak ismerté és programmá, amikor a megyei alelnökök terveivel kiegészülve „aprópénzre” váltódnak. Hiszen egy fecske nem csinál nyarat. (Természetesen meg van az elképzelésem, hogyan lehet havi, évenkénti bontásban megvalósítani.)
- Gondolom, kevesen vitatják, hogy ma számos szakmában túlképzés folyik. Ez alól nem mentes a vadászat sem, jelentős túlkínálat itt is érzékelhető. A szakirányú végzettséggel rendelkezők közül csak a vadászat gyakorlatában dolgozó hivatásos vadászokat képviseli a kamara, ha azt vizsgáljuk, hogy minden vadőr, hivatásos vadász, de nem minden hivatásos vadász vadőr, akkor érezhető az anomália. De ezen túl is, az eredményesség érdekében célravezetőnek érzem a szakirányú végzettséggel rendelkezők regisztrációjának biztosítását a hivatásos vadász kamarai osztályban. Itt említeném meg, kiemelten fontosnak tartom az idős, nagy tapasztalatú szakemberek tudásának megmentését a jövő érdekében!!!
- A hivatásos vadászok szakmai képzése, továbbképzése terén szükséges tennivalók. A vadgazdálkodási bizottságokat bevonva, vadgazdálkodási körzetekre bontva, egy egymásra épülő tematikában kidolgozott ismeretanyagot kell biztosítani. A képzésbe, a tervezésbe be kellene vonni az oktatási intézményeket. A jogi ismereteket, a jogban történt változásokat egységes szerkezetben az Országos elnökségnek kellene biztosítani, a vadászati kultúra, etikai ismeretanyagot a Vadászati Kulturális Egyesülettel közösen elkészítve szintén központilag kiadva. A képzés kapcsán a munkaadókat is meg kell győzni, hogy eredményes, a sportvadászatot jól kiszolgáló vadgazdálkodást csak jól képzett szakemberekkel lehet végezni. Elengedhetetlen, hogy hivatásos vadászaink ciklusonként legalább egyszer kötelező jelleggel számot adjanak tudásukról, hogy lemérhessük a továbbképzések hatékonyságát.
- A hívatásos vadászok I. Konferenciája óta eltelt közel hét év. Kivitelezhetőnek és elengedhetetlennek tartom az Országos Vadászkamarai választások évében, azt megelőzve, az elmúlt ciklust lezárva, az új időszakot előkészítendő, megtartani a hivatásos vadászok konferenciáját. A hivatásos vadászok munkája bír olyan jelentőséggel, hogy a konferenciára állami vezetőket is meginvitáljunk, akik első kézből (szájból) hallják a vadgazdálkodásban rejlő lehetőségeket, problémákat.
Az állam szerepvállalását (tulajdonának védelmével kapcsolatban) egy emblémával, (rang) jelzéssel ellátott egységes formaruha erejéig újragondolhatónak tartom.
- Sokkal fontosabb, de csak egy mondatban, a Hivatásos Vadászok Szolgálati Szabályzata! Mihamarabb el kell készíteni és elfogadtatni.
- Társadalmi elvárásként is megfogalmazható „ a hivatásos vadász mint természetvédő”, talán gyakorlattá kellene tenni a korábbi együttműködéseket, megállapodásokat, és a „végeken” egymást segítve dolgozhatnak a természetvédelmi őrökkel.
Ez nem zárja ki, hogy a vadgazdálkodás az agrárium része, helyünk és szerepünk van benne.
Talán nem eretnek a gondolat, ha a hivatásos vadászok földterülethez való jutását segítjük vadföldművelés, vadtakarmány megtermeléséhez. Ez segíthet a későbbiekben említett érdekeltségen alapuló, megélhetést biztosító lehetőségeken.
- Időszerű kérdésnek tekinthető a hivatásos vadászok jogainak harmonizációja a mezőőrök, természetvédelmi őrök jogaival.
- Igazolva látom annak szükségességét, hogy a vadászatban működő társadalmi szervezeteknek együttműködve, egymás eredményét, munkáját, elismeréseit tiszteletben tartva, egymást segítve kell dolgozni. Többek közt a Vadászati Kulturális Egyesület és hivatásos vadászok együttműködésében van komoly lehetőség az ifjúság nevelésében (táborok), a vadászat mind szélesebb körű társadalmi elfogadtatásában, de szerepet kaphatnak az állami vadászvizsgára készülők gyakorlati felkészítésében!
- A statisztikák elkészítésének szükségességét nem vitatva, a hivatásos vadászok élet- és munkakörülményeinek javítása érdekében már meglévő, ismert, érdekeltségen alapuló, a biztos megélhetést eredményező lehetőségeket keresve (ha az nem is uniformizálható) a helyi viszonyokra ültetve kell a munkáltató és a munkavállaló közti korrekt kapcsolatot megteremteni. Kiemelt feladat a 3000 ha-ként alkalmazási feltétel megtartása!
- A magyar vadgazdálkodásban, vadászatban lévő cégek, szervezetek segítségével szükségesnek tűnik egy alap létrehozása, amelyből többek közt az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került hivatásos vadászok támogatása is megoldható. Fontosságát tekintve önálló alap létrehozását is célszerűnek tartom!
Még néhány terület, amit érdemes tartok érinteni:
- A kornak megfelelően, a vadászokról, a vadászatról szóló korrekt híreket, tájékoztatást egy független, esetleg főállású szóvivő adhatná közre!!!
- A tájékoztatással kapcsolatban felmerült, hogy a megyei napilapokban való rendszeres megjelenés elengedhetetlen!!
- A hivatásos vadászok munkája, mindennapjai nagyobb publicitást kellene, hogy kapjanak!
- A szakmai versenyek rendezése, ennek kapcsán is nagyobb megbecsülés kivívása, a határon túliak meghívása!
- Amihez igazán segítséget, ötletet várok az a vadászok körében tapasztalható közöny, gyávaság feltörése, megváltoztatása.
- A vadászat, mint egyik legősibb tevékenység megérdemelne egy nemzetközileg elismert szakmai napot, amelynek én március 1-t javasolnám.
Biztosíthatok mindenkit, hogy az elképzeléseim közreadásával nem voksokra vadászok, segítséget igazán „révbe” érés után kérek, mert szeretném, ha a 2003 óta zászlónkra tűzött, „Együtt a vadgazdálkodás és a vadászat jövőjéért”, nem csak üres jelmondat lenne.
Észrevételeiket, javaslataikat várva, megköszönve
Vadászüdvözlettel: Mészáros György
|