SAJTÓFIGYELŐ : A vadállomány is megsínylette a szélsőséges időjárást |
A vadállomány is megsínylette a szélsőséges időjárást
MNO 2010.06.16. 18:44
Becslések szerint százmillió forintos nagyságrendű kárt okozott eddig az ár- és belvíz a Közép-Tisza vidékének vadállományában – mondta Kasuba András, Jász-Nagykun-Szolnok megye fővadásza az MTI-nek hétfőn.
Kasuba András szerint a károk mértékéről és összegéről csak az árvíz levonultával, illetve az aratást követően kapnak majd pontos képet. Az eddigi adatok azonban arra engednek következtetni, hogy a térség idei vadszaporulatának több mint fele áldozatul esett a rendkívül szélsőséges időjárásnak – emelte ki.
Az ár- és belvízi elöntések a legsúlyosabb pusztítást egyértelműen az apróvadak között, ezen belül is a fácánpopulációkban végezték – tájékoztatott a szakember, aki úgy vélte: ennél a fajnál a szaporulat kiesése akár a 80 százalékot is meghaladhatja.
Lényegesen jobb a helyzet a mezeinyúl-állományokban, melyeknél az idei első két fialás rendben lezajlott. A harmadikat azonban ez esetben is megtizedelte az ár- és belvíz - tette hozzá Kasuba András. Példaként említette, hogy a Zagyva áradása kapcsán a jászsági települések védelmében megnyitott borsóhalmi vésztározó feltöltődését követően 50 darab élő mezei nyulat mentettek ki a vízből a helyi vadászok.
Mintegy 50 darab őzön viszont már nem lehetett segíteni Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán, Tiszaalpár és Lakitelek környékén, ahol már csak az állatok tetemeit tudták összegyűjteni – mondta a fővadász.
Hangsúlyozta: bár a nyárias időjárásnak köszönhetően az Alföldnek ezen a részén naponta mintegy 100 hektárral csökken a belvízzel borított területek nagysága, a Tiszán és mellékfolyóin levonuló árvizek miatt helyenként még mindig vannak több ezer hektáros elöntések. Mivel az állatok rendkívül erősen kötődnek élőhelyükhöz, a szaporulaton túl az érintett árterek törzsállományaiban is számottevő lehet a pusztulás.
„Félő, hogy mindez a későbbi évek vadászati bevételeinek visszaesésében is megmutatkozik majd” – magyarázta Kasuba András. Jelezte, hogy a vadásztársaságok idei, összességében százmillió forintos nagyságrendűre becsült veszteségeit tovább növelik azok a – számos esetben várhatóan a bíróságon végződő – súlyos konfliktusok is, melyek a gazdálkodók és a vadászatra jogosult szervezetek között alakultak ki az utóbbi időben.
Az ellentétek hátterében az áll, hogy az elöntött vidékekről a szárazabb parcellákra húzódó vadak jelentős károkat okoznak a vetésekben, melyet a tulajdonosok „gyakran minden lehetséges eszközzel” igyekeznek a vadásztársaságokra áthárítani – mondta a megyei fővadász.
Forrás: MNO
|