Szarvason, a Nyúl-zugban elszaporodtak a nyulak, s egyre több bosszúságot okoznak a zártkertek tulajdonosainak. Azt mondják, idén már el sem vetik a babot, borsót, sárgarépát, mert az állatok úgyis lerágják a friss hajtásokat.
Békés megyében a legtöbb zártkert Szarvason található. A fogalomról érdemes tudni, hogy nem feltétlenül jelent bekerített területet, egyszerűen olyan kisebb, néhány száz négyszögöles területekről van szó, melyeken gyümölcsöt, zöldséget termesztenek tulajdonosaik. Ennek a kiskerti tevékenységnek Szarvason igen nagy hagyományai vannak, amit jól illusztrál, hogy a megye 6700 hektárnyi zártkertjéből csaknem ezer hektár ebben a városban van.
A Szarvast körbevevő zártkerti területek közül az egyik legjobb minőségű föld éppen a Körös-holtág ölelésében fekvő Nyúl-zugban van, az aranykorona-érték itt jóval meghaladja a harmincat.
Tény azonban, hogy az itteni több száz parcella közül nagyon sok az elhanyagolt, surjákkal, gazzal benőtt. Ez is az egyik oka annak, hogy a nyulak itt olyannyira elszaporodtak, hogy sok gazdának elveszik a kedvét attól, hogy elvesse a földbe a magokat.
Arról, hogy miként lehetne megfékezni a nyulak szaporodását, a területen illetékes Táncsics Vadásztársaság fővadászát, Németh Tibort kérdeztük.
— Igaz ugyan, hogy a Nyúl-zug a mi illetékességi területünkön van, de ott tizenhárom éve nem lehet semmiféle vadásztevékenységet folytatni, mert megnőtt a bekerített ingatlanok száma, ráadásul egyre több a lakott ingatlan, a vízparti víkendház is. A vadászat tehát nagyon veszélyes lenne — szögezte le Németh Tibor. Hozzátette: mivel a területen sok a gondozatlan parcella, ezért a nyulak és esetenként az őzek is előszeretettel húzódnak be ide, ahol senki nem háborgatja őket. Itt a szaporulat is megmarad.
Forrás: BEOL