Vadászati Információs Portál
Vadászati Információs Portál
TÁMOGATÓINK

NATURHUN

 

 

 
>
 
Ma ilyen a hold


Hold fázis
 

 
Vadászkultúra

Itt elérhető az oldal kulturális melléklete:

 
Felhasználóknak
 
Vélemények
 
Információk
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika

Google PageRank

STATISZTIKÁK

 
C.I.C.
 
 
 
 
 
Saját e-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
SAJTÓFIGYELŐ
SAJTÓFIGYELŐ : Vetéstől aratásig tart az őrzés

Vetéstől aratásig tart az őrzés

TEOL  2011.07.18. 10:09

A vadász ül hosszú, méla lesben a számára kijelölt napraforgó vagy kukoricaföld mellett. Őrzi a vetést, az érlelődő termést a vadaktól, sötétedéstől pirkadásig. Szaknyelven szólva vadkárelhárítást végez.


A vadkárelhárításban résztvevő vadász oda, ahhoz a mezőgazdasági táblához ül fel a magaslesre, melyet számára kijelöltek. Ül csendben, figyeli a vadak mozgását, olykor körbejárja a terület. Ha az általa védett területen lőhető vadat lát, megpróbálja elejteni, ha nem vadászható vad legel a tiltott helyen, akkor lövéssel riasztja el.

Tóth László, a Szekszárd Szálka Vadásztársaság tagja, ez évben többször töltötte már az éjszakáját éberen a magaslesen. Pünkösd szombat estéje is ezzel telt a sörfesztivál helyett. Legutóbb az elmúlt héten őrzött a kánikulai melegben egy napraforgó táblát a szálkai határban.

Bár a terület körbe van kerítve, így is előfordul, hogy a vad, elsősorban a szarvas, amely különösen kedveli ezt a szántóföldi növényt, betör, ezért gyalogosan és autóval is többször körbejárta a táblát, mondja. Este kilenctől hajnali négyig, amíg világosodni nem kezdett, volt a területen, így nem is esett aznap éjjel kár a terményben.
– A vadkárelhárítás fontos, a kukorica, a napraforgó vetésétől a betakarításáig tart. Nem egyszer a vadásztársaság pénzügyi fennmaradása múlhat azon, hogy milyen hatékonysággal végzik, mondja dr. Birinyi Ferenc a Csernyédi Vadászegylet elnöke. A védekezésben a gazdáknak és a társaságoknak egyaránt részt kell vennie.

A társaságok a gazdák vetés bejelentése után meghatározott terv alapján végzik a vadkárelhárítást, osztják be tagjaikat megelőzendő a károkat. Az őrzés este 10 órától hajnali 4-ig tart. Vannak olyan vadásztársaságok is, melyeknél vadkárelhárító vaddisznó hajtást végeznek a kukoricaföldek melletti erdőkben.  

Tolna megyében jelenleg 64 vadászterület van, ebből 5 erdőgazdasági terület. A védekezés azokat sújtja jobban, amelyek területén a legtöbb az úgynevezett nagyvad, az őz, a szarvas, a vaddisznó. Így a tamási illetve gemenci területen kívül a bátaapáti, mőcsényi, szálkai, cikói, gyönki, hőgyészi és pincehelyi vadászoknak kerül a legtöbbe a vadvédelem, illetve a vadkár miatt kifizetett kártérítés, ami évente több millió forint, mondta dr. Dobos István megyei kárszakértő.

Hozzátette, idén ugyan a tavalyinál kevesebb vadkárt jeleztek eddig a termelők, mégis sokkal nagyobb összegű a kárérték, mert a terményárak nagyon megemelkedtek. Nagy a felháborodás emiatt az érintetteknél.

 

A védekezésben a gazdákra is hárul feladat

A vadkár elhárításban a vadásztársaságok mellett a gazdáknak is tevékenyen részt kell venniük, általában a munka és a költségek felét nekik kell állniuk. A legbiztosabb védekezés a villanypásztor, ami nem olcsó, de idővel megtérül és biztonságos. Van ahol vadócot (zacskóban kiakasztott illatosító), levágott hajat, kabátot akasztanak ki, de a siker itt nem garantált, mert a vadak hamar megszokják.

Forrás: TEOL

Még nincs hozzászólás.
 
Ajánlatunk

Jágerblogger

 Az aranysakál

Beszélgetések a vadászetikáról.

 

Diana Vadász-felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium

 

 
MENÜ
 
Fő partnereink
 
Rovataink








 
Véleményünk
Lezárt szavazások
 
Árnyoldalak

Belépés

 
Szavazás

 Eddigi szavazások
eredménye

 
Társalgás


 

Feliratkozás
Hírlevélre

 
Partnereink


Vadászati linkgyűjtemény

 

Agricola Zalakaros információs lapja

Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesülete

Hídvégi Béla honlapja

ForestPress erdészeti hírügynökség