Az aranysakál : 7. Az aranysakál vadászata estében mely vadászati módok és mely napszakok a leg eredményesebbek? |
7. Az aranysakál vadászata estében mely vadászati módok és mely napszakok a leg eredményesebbek?
2013.07.24. 05:21
Milyen különbség figyelhető meg a sakál napi aktivitásában az egyes évszakokban? Van ebben különbség?
Dr. Heltai Miklós és "csapatának" válasza:
Nem szeretnénk abba a hibába esni, hogy olyan dologról adjunk válaszokat amivel nem foglalkozunk. Sem én, sem kollégáim nem vagyunk gyakorló vadászok. Az erdőt járjuk, és igyekszünk megismerni abban minél több mindent. Görög, szerb és részben magyar tapasztalatok alapján elmondhatjuk, hogy a sakál csapdázása ládacsapdával nem lehetetlen, de nem is hatékony. A hurok elvén működő élvefogó csapdákkal a befogás hatékonyabb, de az ilyen csapdák hazai használata jogi agályokat vett fel, amiket jó lenne mihamarabb rendezni. Az utóbbi években terjedő őlőcsapdákkal is sikeresen csapdázhatónak tűnik a faj.
Üdvözlettel: Heltai Miklós
Jung Jenő és csapatának válasza:
Tisztelt vadásztársak!
Rátértünk a sakál vadászati módjaira. Először a csapdázásról. Az összes engedélyezett módon megpróbáltuk létszámát csapda használatával is gyéríteni. Élve fogó, élő csalival ellátott nagyméretű, ún. ketrec csapdával egyetlen darabot sem tudtunk fogni, túlzott óvatossága miatt. Egyéb csapdákkal sem volt túl nagy sikerünk. A sakál nem róka. Teljesen más a viselkedése, szokásai, és ami a lényeg: hihetetlenül gyanakvó és óvatos. Vadászati módjai közül, legeredményesebb a les vadászat. A hajnali les, amikor megkésve éjjeli portyázásáról igyekszik visszatérni búvóhelyére. Ekkor, valószínű az éjszakai nyugalom, vagy a jóllakottság miatt kissé óvatlanabb, mint este. A késő esti lesek is eredményesek lehetnek, sokszor teljesen váratlan területrészeken és időpontokban találkozunk vele. Éjszaka, ha van egy kis holdsegítség, nyíltabb helyekre is kimerészkedik, itt is elejthető. Vaddisznóhajtásban jól megy előre, „kis” termete miatt azonban általában elhibázzák, kevés kerül ilyenkor a teríték elejére. Sokan rá sem lőnek, összetévesztik a hajtó kutyákkal. Mire felismerik, már késő.
Nyúlsírással behívható, de csak erdőben. Olyan gyorsan ott terem a hívás helyén, hogy ilyenkor alkalmasabb sörétes puskát használni. Nyílt területre kihívni, legalábbis felnőtt, idősebb példányt nem lehet. Eredményesen lehet, a még tapasztalatlan, egerésző, azévi kölyköket, gabonatarlókon, lekaszált réteken várni. Néha több darab is elejthető az alomból egy időben olyankor. A fiatalok jól jönnek az egércincogásra is. Vadászattal állománya látványosan nem csökkenthető.
Napi aktivitása sok tényező függvénye. Sokkal inkább az éjszakai órákban mozog. Eltérően a rókától, amelyet sok esetben nappal is láthatunk. Első és legfontosabb számára a táplálékszerzés. Azért a tavasztól, őszig terjedő időszakban ritkábban látjuk. Kölykezés idején, egy ideig még hangját sem hallatja. Titokban tartva ezzel is rejtekhelyét. Este későn indul, hajnalban korán visszatér vackára. A nyári, magas vegetáció miatt egyébként is csak korlátozott részeken figyelhető meg. Érdekes módon a szeptemberi szarvasbőgéskor gyakran már délután is látható, mintha tudná, hogy ilyenkor nem rá vadásznak. Télen aktívabb, a szűkösebb táplálék kínálat miatt. Akkor és koslatása idején, ami január végén, februárban van, többet van talpon, ezért ilyenkor könnyebben vadászható.
Vadászüdvözlettel: Jung Jenő
|
Vadásztársaságunk 3500 hektár nagyságú területe Békés megye északi , Hajdú-Bihar megye déli határán található. Aranysakált előzőleg nem észleltük és még csak nem is sejtettük jelenlétét. A környező vadásztársaságoknál már mindenhol volt észlelés és kilövéses elejtés. A fogás helye sík (saját területünk kb. 8 %-os erdősültségű ) mezőgazdasági terület. A vadászterületünk határától nem messze horgásztavak, gyékényessel, nádasokkal szegélyezve találhatóak ebből az irányból érkezett és a határtól kb. 500 méterre felállított nagy, m³-es ládacsapda, (alul galamb élőcsalival) ejtette rabul alkonyattájt (Pár órával előtte jártunk arra, akkor még üres volt a csapda), a kifejlett kan ivarú aranysakálunkat.
Mivel immár második elejtett egyed a területünkön, nyugtázható jelenlétük, még ha eddig nem is tudtunk róla.
Gergely Sándor vadászmester Peroktáv Vadásztársaság, Szeghalom
http://youtu.be/n6D8L0HAudg